Zvyčajne má americký orálny tabak nižší obsah vody a dokonca nižšie pH, čo vedie ku zníženiu biologickej hodnoty nikotínu než je u škandinávskych odrôd. Na základe odlišného spracovania a úprave je chuť intenzívnejšia a často krát sladšia čo je ale zapríčinené obsahom tabakovo-špecifických nitrosaminov.

Pri oboch druhoch tabakov sa každopádne nedoporučuje sliny prehĺtať, mohli by totiž podráždiť žalúdok. Americký orálny tabak, tak ako aj švédsky SNUS sú v EÚ zakázané, preto sa s nim je takmer nemožné stretnúť v našej krajine. Ľudia , ktorí ho predávajú v EÚ ho predávajú nelegálne. Jediný tabak, ktorý je v EÚ povolení je ŽUVACÍ TABAK , ktorý je výzorom, chuťou a silou podobný švédskemu snusu, má však inú technológiu výroby.

Druhy orálneho tabaku

Sypaný

Sypaný tabak, je laicky tzv. vlhký tabakový prášok, ktorý sa stláča prstami, alebo tabakovým aplikátorom do valcového tvaru. Na svete sa vyskytuje v niekoľkých variantoch a to:

  • jemne mletý (loose cut),
  • dlhší rez (long cut).

Porciovaný

Vlhký tabakový produkt balený v malých vreckách, čo vedie k pohodlnému a komfortnému aplikovaniu. Porciovaný tabak má dva typy sáčkov a to biele a hnedé.

Hnedé sáčky

Tieto sáčky boli vyvinuté v roku 1977, ako tradičná forma žuvacieho tabaku. Vrecúško je počas výroby hydratované a napustené nikotínom, preto je až štruktúra opticky hnedá a na dotyk je vlhké.

Biele balenie

Pri bielom vrecúšku je obsah tabaku rovnaký ako u hnedého s tým rozdielom, že vrecúško nie je hydratované, čím sa zabezpečuje pomalšie uvoľnovanie nikotínu do tela

Prehľad tabakov:

Šňupací tabak – patrí k najstarším druhom bezdymových tabakov. Tabak je sypký. Vzniká fermentovaním mletých tabakových listov.

Použitie: Je určený k inhalácií tzv. (šnupnutiu) nosom. Tabak sa vstrebáva nosovou sliznicou.  veľkej obľube sa tešia ochutené šnupacie tabaky (menthol, sladké drievko)

Žuvací tabak – tak ako názov hovorí je to bezdymový orálny tabakový výrobok určený na žuvanie. Ide o sušené tabakové listy, obvykle namočené v sladkom roztoku. Žuvanie je veľmi účinnou formou ako vstrebať nikotín, čo v najkratšom čase do tela, vedie však k tvorbe zafarbených slín. Druhý spôsob ako užívať tabak je umiestniť ho pod peru a nechať voľne pôsobiť nikotín, je potrebné však raz za čas ho uvoľniť z pod ďasna a poprežúvať, čím sa tabak v sáčku znovu premieša a znovu sa „nabije nikotínom“.

Moist snuff (angl.) alebo snus (švéd.) – bezdymový orálny tabak, vyrobený zo sušeného tabaku na vzduchu z rôznych častí sveta. Vysušený tabak sa zmieša s vodou, soľou, uhličitanom sodným a rozličnými arómami. Snus sa aplikuje dvoma spôsobmi a to buď si ho vložité pod peru a necháte pôsobiť( sáčky) alebo pomocou aplikátora si vytvoríte valcovitý tvar a následné si ho vložíte pod peru.Tieto formy tabaku sú však v EÚ zakázané!!!